Bursa Kürtaj

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kürtaj nedir? Rahim içerisinde bulunan zar (endometrium) her ay adet kanamasıyla beraber vücuttan atılır.  rahim içinin temizlenmesi olarak tarif edilebilir. İstenmeyen gebeliklerin tahliye edilmesi, anne karnında kalp atışı olmayan gebeliklerin sonlandırılması yada aşırı kanamalarda rahim içinin temizlenmesidir.

İsteğe bağlı (elektif) küretajlar ülkemizde yasal olarak 10 hafta ve altı gebeliklere uygulanmaktadır. 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapmak yasal olarak suçtur.

Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılabilir?

10 hafta üzerindeki kürtajlarda kriter: gebeliğin devam etmesinin anne hayatını tehdit etmesi (annenin gebelikte zaarlı ilaç kullanacak olması, kalp kc hastalıkları..) ayrıca bebekte yaşamla bağdaşmayan anomaliler hastalıklar saptanması durumunda 10 haftayı geçmiş olsa bile küretaj yapılabilir. Bu gibi hastalık durumlarında sağlık raporu sonrası işlem gerçekleştirilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Hasta jinekolojik masaya alındıktan sonra vajen ve rahim ağzı temizlenir. Steril ortam ssağlanır. Rahim ağzı tutularak rahim içine vakum yapabilen büyük enjektör uçlarıyla girilerek aspire edilir. Bu işlem lokal yada genel anestezi altında uygulanabilir. Her ne kadar basit ve kısa bir işlem gibi görülse de sonuçta cerrahi bir işlem olduğu unutulmamalıdır.  Yanlış uygulamalarda bir çok istenmeyen sonuca yol açabilir;

  • Rahim delinmesi,
  • Barsak delinmesi,
  • İdrar torbası delinmesi,
  • Rahim içine hiç girilememesi,
  • İnfeksiyon olması,
  • Uzun süren küretajlarda rahim içinde yapışıklıklara yol açması(asherman sendromu) istenmeyen etkilerden bazılarıdır.

Kürtajdan Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başarılı bir küretaj işleminden sonra bile birkaç gün lekelenme olması normaldir. Bu lekelenmeler her gün dahada azalarak bitecektir. Hekiminizin reçete ettiği ağrı kesici ve özellikle antibiyotikleri düzenli olarak kullanmalısınız. En az 10 gün cinsel ilişki olmamalıdır. Küretaj işleminden sonra adet düzeniniz ilk döngüde bozulabilir. Sonraki ay normal adet görmeniz beklenir.

Kürtaj yaptırmak isteyen hastalar çevresinden duyduğu kulaktan dolma yöntemlere asla itibar etmemelidir! Bu konularda mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Bahsedilen, çevreden duyulan yöntemler hastayı ciddi anlamda hayati risk altına sokabilir.

10 hafta altı yada üstü olmasına bakılmaksızın isteğe bağlı küretaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenemeyen gebelikler için mevcut doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız önerilir.

Kürtaj  operasyonu ücretlerini bize ulaşarak öğrenebilir ya da randevu alabilirsiniz. Yapılan işlemlerde gizliliğiniz ve haklarınız ön planda tutulmaktadır. Konu ile ilgili bütün merak ettiklerinizi biz sorabilirsiniz. Doktorunuz ile iletişime geçmek için whatsapp simgesine tıklamanız yeterlidir.

Referans: http://www.bursajinekolog.com/makaleler/kurtaj-nedir-nasil-yapilir/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: